Plesne, ktoré sa v okolí okien a v rohoch miestnosti objavujú predovšetkým na jeseň a v zime, by sa nemali podceňovať. Niektoré huby totiž produkujú toxíny, ktoré spôsobujú alergie alebo kožné ochorenia. To si dobre uvedomujem, a preto som po dlhšom márnom boji s plesňami začal pátrať ako odstrániť pleseň a po príčine ich vzniku. Hľadal som možnosť, ako sa ich nadobro zbaviť.

Samozrejme, že som pátral aj medzi osvedčenými radami našich babičiek. Tie sa často zmieňujú o octe ako účinnom bojovníkovi s plesňami. Zistil som ale, že nemá dostatočný účinok, pôsobí len krátkodobo, či vôbec. Vápnik dokáže jeho pôsobenia neutralizovať, preto ocot na stenách stráca svoju účinnosť. Dokonca sa hovorí, že ocot môže niektoré druhy plesní rozširovať.

Príčina tvorby plesní

Zistil som, že jednou z najčastejších príčin tvorby plesní sú tepelné mosty, ktoré vznikajú už pri výstavbe. Neraz plesne zmizli po tom, čo sa dom či byt zateplili alebo, keď sa opravili pretekajúcej a netesniace strechy či trhliny v stene. Izoláciou sa darí zvýšiť povrchová teplota stien a zníži sa tepelné namáhanie obvodovej konštrukcie v priebehu celého roka. To našťastie nebol môj prípad. Likvidácia plesní v takom prípade je veľmi nákladná a vyžaduje stavebné zásahy.

Moje plesne mali pôvod v tzv. kondenzačnej vlhkosti. V mojom prípade bola teda hlavným dôvodom vzniku plesní, ktoré sa prejavujú ako čierne fľaky na stenách, zvýšená vlhkosť. Tá sa môže v byte alebo dome objaviť napríklad po výmene starých okien za nové plastové. Môže za to nedostatočný odvod zvýšenej vlhkosti v miestnostiach.

Riešenie problému

Zistil som, že vyriešiť tento problém by mi mohla pomôcť firma A SERVIS LIPKA, s. r. o., efektívne odstrániť pleseň a jej geniálny ochranný protiplesňový náter LSG. Má totiž dlhodobú inteligentnú funkciu, ktorá zabraňuje vlhkosti a nedovolí novému vznikaniu plesní.

Technici firmy, ktorých som si pozval, aby mi plesne odstránili a naniesli náter, mi tiež medzi rečou poradili, aby som priamo po sprchovaní i praní vetral. Najväčším producentom vlhkosti v domácnosti je kúpeľňa, z ktorej sa vlhkosť v podobe vodnej pary rozširuje do celého bytu. Ak nie je v kúpeľni okno, je možné použiť vetrák alebo odsávač. Tiež by sa nemali nechávať v kúpeľni mokré osušky.

Aby sa zabránilo tvorbe plesní, nemala by vlhkosť v byte prekročiť 65 – 70 %, tesne pri stenách to nesmie byť viac ako 80 %. Ideálnych hodnôt je možné dosiahnuť vetraním. Vetrať treba krátko ale intenzívne niekoľkokrát denne. Najlepším spôsobom vetrania je prievan, keď sa v krátkej dobe vymení vlhkosť za čerstvý suchší vzduch.

Ďalej mi povedali, že v rámci prevencie pred plesňou je dobré nechávať dvere medzi miestnosťami otvorené, aby sa zabezpečilo voľné prúdenie vzduchu v byte. Nábytok v izbách je nutné odsunúť od stien, aby sa zabezpečilo dostatočné prúdenie vzduchu tiež za ním. Okrem toho by sa malo pravidelne a dostatočne kúriť v každej miestnosti a tiež odstraňovať prach. Ten slúži ako živina pre plesne.

Pretože…

Pretože som si samozrejme nenechával nanášať ochranný náter na všetky steny v byte, tie plesňami nepostihnuté sa mi zdalo zbytočné natierať. Myslel som si, že budem vykonávať všetky opatrenia, ktorá mi technici poradili. Keď som totiž videl, akú prácu dá len odstraňovanie plesne, nemal som chuť týmto procesom prechádzať znova. Plesne sa museli odstraňovať veľmi starostlivo, aby v miestnosti nezostalo nič, z čoho by sa plesne mohli opäť rozrastať.

Kvalitnou kyslou chémiou sa najprv plesne zo stien odstraňovali na mokro a postihnuté miesta sa ihneď vydezinfikovala LSG – D. Jedná sa o jedinou účinnou dezinfekciou, ktorá má dlhodobý účinok a na plesne pôsobí vražedne. Steny aj podlahy sa museli dôkladne povysávať vysávačom, aby sa zlikvidovali voľné plesňové spóry. Pre ich spoľahlivú likvidáciu boli ešte vodorovné plochy pretreté LSG – D dezinfekciou.

Po tomto precíznom odstraňovaní plesní sa mohlo pristúpiť k hlavnému bodu práce A SERVISU, a teda nanášanie ochranného LSG náteru, vďaka ktorému sa plesne na stene už neobjavia.