Jednoho krásného dne léta Páně 1995 nás šermíře napadlo, že hrát divadlo pro lidi v zahradách zámků či příkopech hradů dělá dnes takřka kdokoliv a bohužel nejde to vždy a za každého počasí. Tak jsme začali obtelefonovávat a pak raději osobně navštěvovat kastelány na hradech a zámcích. Dlouho jsme byli odmítáni, až jsme se dohodli na spolupráci s kastelánkou na jednom ze zámku naší krásné vlasti.

Program divadelní s prohlídkou zámku a výkladem historie měl v našem podání zásadní bonus. Zapojovali jsme účastníky prohlídky. Některé postavy z dějin zámku v našich tělech obživly v krásném pohádkovém příběhu, ve kterém jsme často a rádi ukazovali šermířské dovednosti. Mnoho návštěvníků odcházelo s nadšením.

Jednoho…

Jednoho dne se však představení ne zcela vydařilo dle plánu. Průvodkyně v kostýmu barokní kontesy přivedla skupinu do hodovní síně, kde nad krmí a lahodným vínem část družiny mlaskala. Sotva začal samotný výklad, do místnosti dle plánu vběhl další člen skupiny se zprávou o napadení zámku družinou lapků. Zazněl výstřel z muškety a posel se zhroutil k zemi. Dál to pokračovalo ztečí na kordy.

Muž proti muži. Návštěvníci nechápali, co se právě děje a snažili se nám vyklidit prostor. My toho naopak využívali a obratně se mezi návštěvníky mísili. Když už se štěstěna klonila na stranu zámeckých, stalo se to, co v plánu nebylo. Jeden z naší družiny o shrnutý běhoun zakopl a svého kolegu porazil na hodovní tabuli, čímž veškerý její obsah, včetně svícnů a nádobí, skončil rázem na podlaze.

Průvodkyně…

Průvodkyně zjistila že návštěvníci jsou kromě malého leknutí v pořádku. Stůl, který patří zámku, naštěstí přežil bez újmy. Sklo, porcelán i jídlo bylo naše a holt si pořídíme nové. Koberec byl ale takřka na vyhození. K naší velké úlevě jsme zjistili, že se jedná pouze o napodobeninu z umělého vlákna, i když ne zcela levnou. Když pak paní průvodkyně přišla s tím, že zná úklidovou firmu, která si i s takto znečištěným kobercem dokáže poradit, spadl nám kámen ze srdce.

I když jejich služba Čištění koberců Praha 10, nebyla nejlevnější, renovace pomocí kotoučových strojů proběhla na výbornou. Výsledek překvapil všechny přítomné, ale nejvíce kastelánku. Tak krásně a svěže prý nevypadal ani jako nový. Jak se říká, vše zlé je pro něco dobré. Kastelánka pak využila situace a ještě si nechala od firmy A SERVIS LIPKA, s.r.o. vyčistit koberce jak v kanceláři tak i u sebe doma.