Levanduľa nielenže krásne vonia, ale má aj netradičné účinky, ktoré našli využitie najmä v aromaterapii. Jeho olej sa dá zakúpiť dnes prakticky všade, ale môžete si vyskúšať urobiť ho aj doma. Čerstvú levanduľu si dnes, bohužiaľ, nenatrháte, ale na výrobu levanduľového oleja vám však postačí aj tá sušená. Či už ste si ju usušili sami alebo zaobstarali v obchode, s týmto návodom ľahko pripravíte úžasný voňavý elixír. Usušenú levanduľu najprv rozdrvte.

Ak nemáte mažiar, dajú sa použiť aj lyžice. Potom ju nasypte do misky a zalejte olejom. Zmes postavte na slnko a nechajte odstáť zhruba dva dni. Olej potom sceďte pomocou hrubšie tkaniny. Pre silnejší extrakt opakujte celú procedúru s novými levanduľami a rovnakým olejom. A kvôli čomu všetkému si tento olej zamilujete? Levanduľa má protizápalové účinky a upokojuje podráždenú kožu, zmierňuje migrény a nevoľnosti. Príjemná vôňa vám pomôže k pokojnej relaxácii a spánku.

Levanduľový olej môžete použiť aj na masáže. Avšak pred čím musím dôrazne varovať, tak si dajte pozor, aby sa vám olej nevyliali, nedajbože na koberec. Vôňa oleja je totiž naozaj veľmi silná, a ak sa vyleje vo veľkom množstve, môže vás z nej bolieť dokonca hlava. Preto ak sa vám vyleje na miesta, odkiaľ ide zle očistiť, napríklad práve z toho koberca, odporúčam si na to najať upratovaciu firmu. Skvelou voľbou by bola napríklad upratovacia firma, ktorá odvádza naozaj vynikajúcu prácu a váš koberec bude ako nový a silná vôňa levandule zmizne. Špecializujú sa aj na umývanie linolea. Zabudnite preto na bolesti hlavy.