Softštartéry sú zariadenia používané predovšetkým v priemysle a ich hlavnou úlohou je plynulé rozbiehanie, resp. spúšťanie trojfázového asynchrónneho elektromotora. Kombinácia elektromotora so softštartérom si svoje využitie nachádza predovšetkým pri pohonoch rôznych zdvíhacích strojov či ventilátorov. Pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky súvisiace so softštartérmi.

Prečo sa oplatí investovať do softštartéru?

Softštartér je zariadenie určené na plynulé spúšťanie asynchrónnych trojfázových elektromotorov. Kvalitný softštartér vám umožní v reálnom čase nastavovať priebeh momentových charakteristík pri prevádzke elektromotora a teda jeho rozbehu aj dobehu. Toto zariadenie tak zabraňuje neúmerne rýchlemu či pomalému spúšťaniu a taktiež skokovému zaťaženiu. Plynulým rozbehom môžete elektromotor využívať efektívnejšie a zároveň nedochádza k zvýšenej záťaži jeho komponentov.

Softštartéry Kinetics

Softštartéry Kinetics

Mám si vybrať softštartér alebo frekvenčný menič?

Konkrétna odpoveď na túto otázku vždy závisí od plánovaného využitia a konkrétnej aplikácie. Vo všeobecnosti môžeme uviesť, že ak nepotrebujete regulovať otáčky elektromotora a požadujete iba možnosť regulácie rozbehu, postačí vám softštartér.

Aké sú montážne možnosti softštartéra?

Softštartéry Kinetics sú navrhnuté tak, aby ich montáž a zapojenie bolo čo najjednoduchšie. Konštrukčne sú prispôsobené pre montáž na stenu do rozvádzača a chladené sú vzduchom. Tieto softštartéry disponujú komunikačným rozhraním MODBUS RS 485.

Sú softštartéry vhodné aj pre náročné aplikácie?

Softštartéry Kinetics sú dostupné v rôznych vyhotoveniach a sú tak vhodné pre jednoduché aj náročnejšie aplikácie. Využijete ho na reguláciu rozbehu elektromotorov s rôznymi výkonmi. Veľkou výhodou softštartérov Kinetics je ich jednoduché ovládanie, máte možnosť nastaviť tri parametre, a to rozbehové napätie, čas rozbehu a čas dobehu. Softštartéry ale majú nielen regulačné, ale aj ochranné funkcie, ako napríklad ochranu proti podpätiu, prepätiu, prehriatiu a preťaženiu.


Ak potrebujete o softštartéroch vedieť viac, neváhajte sa na nás obrátiť. Pomôžeme vám s výberom a dodanie vďaka našim veľkým skladovým zásobám zvládneme do jedného dňa.