Moji rodičia boli odjakživa zvyknutí veľa šetriť. Určite sa na tom podpísala predovšetkým doba, v ktorej vyrastali. Snažím sa to mať na pamäti a mať pre nich pochopenie. Ale občas je to ich šetrenie skôr na škodu. Ako napríklad, keď sa snažia ušetriť za kúrenie. Tak málo kúria a nevetrajú, aby im neunikalo teplo.

Staré návyky v novom prostredí

Našťastie sa nechali presvedčiť, že niektoré investície môžu zaručiť úsporu, tým myslím zateplenie a výmenu okien. Samozrejme, že zateplenie a nové okná sa na účtoch za plyn výrazne prejavia. Lenže rodičia pokračovali vo svojom zvyku nevetrať a kúriť čo najmenej. Ale teraz, keď sa dom stal takmer nepriedušným, začali ich návyky negatívne ovplyvňovať vlhkosť v dome. Tá sa nebezpečne zvýšila a na dvoch obvodových múroch sa začali vytvárať veľké povlaky plesne.

Nepodceňujte vetranie

Nečakal som, až sa plesne podpíšu na zdraví mojich rodičov, a kontaktoval som firmu A SERVIS LIPKA, s.r.o., sanácia proti plesniam, aby sa o tento problém postarala. Technici firmy zakrátko prišli a skontrolovali stav domu. Hneď im bolo jasné, kde je problém. Najprv tak dôkladne poučili rodičia o nutnosti vetrania. Vysvetlili im, že by sa malo vetrať nárazovo s oknami dokorán. A to niekoľkokrát za deň.

Savo nie je dobré riešenie

Potom začali plesne dôkladne odstraňovať. Vždy som si myslel, že ich stačí prestriekať savom a je hotovo. Technici ma však vyviedli z omylu. Savo totiž plesne len zabielia a plesne sa zase po nejakej dobe objaví v plnej paráde. Naviac je nutné odstraňovať aj plesňové výtrusy – spory, ktoré po odstránení viditeľných prejavov plesní zostávajú v miestnosti a opäť ju zamorujú. Potom už som sa nečudoval, že plesne odstraňujú s použitím tak zložitého postupu.

Dôkladne ošetrenú stenu bolo nutné ochrániť pred ďalším prenikaním vlhkosti. Té sa ani poctivým vetraním nie je možné zbaviť úplne. A SERVIS rodičom naniesol LSG protiplesňový náter, ten funguje spoľahlivo, vlhkosť neprepustí a múry zostávajú suché.