Trpím astmatem, ale překvapivě ne od dětství. Chytlo mě to až po dvacítce. Nejdřív se to projevovalo tak pozvolna. Myslela jsem si, že mě trápí nachlazení. Protože projevy seděly i na to. Blbě se mi dýchalo, chytala jsem záchvaty kašle. Ty ale nebraly konce. Nepomohlo ani zapití vodou. Ale tak jsem to nějakou dobu přecházela. Nechtělo se mi s tím chodit k doktorovi. Ale přítel do mě furt hučel, že to není normální. A furt mě posílal za doktorem.

Až po jednom několika minutovém záchvatu kašle, když jsem nemohla chytnout dech, jsem problém uznala. Zašla jsem k praktickému lékaři a ten mě poslal rovnou na alergologii. Nejednalo se o žádné nachlazení, ale o astma. Na alergologii jsem pak dostala léky a speciální dýchátko. To mám použít v případě, že mě zase chytne takový záchvat. Nechápala jsem, že jsem až doteď neměla problémy. Ale doktorka na alergologii říkala, že je to časté. Některým pacientům se astma či alergie projeví až v dospělosti. Doma jsem se pak snažila eliminovat věci, které by záchvaty vyvolávaly.

Takže…

Takže jsme začali častěji vysávat. A to o mnoho důkladněji. Vždycky například lezeme po čtyřech, abychom vysáli všechen prach i pod postelí. To problém není. Ale my jsme museli začít řešit závažnější věc v domácnosti, než je prach. A to plíseň v domě, kterou už máme delší dobu. U nás se zejména se koncentrují v ložnici. Plísně jsou pro astmatiky vyloženě nevhodné. Proto jsem o tom začala načítat spoustu věcí. A zjistila jsem opravdu zajímavé informace.

Například když během dne udržujeme v ložnici chladnější vzduch ve srovnání s ostatními místnostmi v bytě tím, že jen zavřeme dveře do ložnice. A také tam tolik netopíme. Tak po otevření dveří do ložnice „vletí“ teplý vzduch obsahující více vodních par než studený vzduch. Tato situace je nebezpečná v tom, že se na chladných stěnách, stropu, v rozích případně na chladném nábytku se vysráží vodní pára do formy kondenzátu čili vody.

Tento…

Tento jev nemusí být ani patrný lidským okem. Dá se to připodobnit vyndání láhve z lednice, která se po vyndání z lednice v pokoji také ihned orosí. Tím tedy stoupá riziko vzniku plísní. Zkrátka, kde je vlhko, tam jsou plísně. Takže po zjištění důvodů, jsem hledala odborníky na boj s plísněmi. A našla jsem osvědčenou firmu A SERVIS LIPKA, s.r.o. Postup pracovníků A SERVISU byl pak následující – v prvním kroku se vrhnuli na biologické nečistoty. Ty mechanicky odstranili. Použili na to takový speciální kartáč. Je to prý z toho důvodu, protože aplikace ochranného a dezinfekčního nátěru se zásadně nesmí realizovat na zbytky sebemenších nečistot.

Následně se povrch nechal jednoduše vyschnout a poté se na něj aplikoval dezinfekční přípravek. Pak se tato účinná látka nechala jednoduše 24 hodin působit. Předposledním krokem pak bylo (volitelné) sjednocení malbou. Nakonec se dělal nátěr v podobě průmyslového polymeru, takzvaného LSG. Který slouží jako prevence vzniku plísní. A světe div se, máme vystaráno. A musím říct, že se to pozitivně podepsalo i na mém zdraví. Lépe se mi totiž dýchá.