V koupelně mezi vanou a umyvadlem začala stěna nejprve vlhnout a potom se na ní objevily malé černé tečky. Jejich počet se neustále navyšoval. Bylo nám jasné, že to je plíseň. Ten charakteristický zápach vás nenechá na omylu.

Koupili jsme si savo proti plísním a důkladně ho na plísně nastříkali. Plísně zmizely, stěna se krásně vybělila. Byli jsme přesvědčení, že jsme problém vyřešili. Tohle přesvědčení se nás drželo asi týden, potom se plísně zase objevily. Znovu jsme je nastříkali. Po čtvrtém opětovném výskytu už mi došla trpělivost a řekla jsem, že savo už znovu používat nebudeme. Očividně bylo neúčinné a navíc pak celá koupelna smrděla chlórem.

Plísně se savem nenechaly zastrašit

Jenomže plíseň v koupelně se začala rozrůstat a my jsme nevěděli, co s tím dělat. Když jsem hledala rady na internetu, jak čistit plíseň, narazila jsem mimo jiné i na zmínku o firmě A SERVIS LIPKA, s.r.o. Ta vysílá do domů zákazníků své zaměstnance, kteří prvně zjišťují, proč plíseň vznikla. To znělo dobře. Firmu jsme neprodleně kontaktovali.

Zaměstnanci firmy prozkoumali plísně a poslechli si o našich pokusech se savem. Vysvětlili nám, co se vlastně stalo. Bělící složka obsažená v savu dokáže nastříkaný povrch vybělit. Plísně se na krátkou dobu schovají dovnitř stěny a určitou dobu se vám může opravdu zdát, že jste nad plísněmi vyzráli. Jenomže ony se potom zase objeví.

Pomohli nám až odborníci

Pánové z A SERVISU nás informovali, že se plísně v naší koupelně vyskytly proto, že nedostatečně větráme. Především po sprchování a praní prádla. V koupelně se tak udržuje vysoké množství vodních par. A ty kondenzují, to jsme se museli snažit napravit. Na pánech z firmy bylo, aby mechanicky odstranili plísně ze stěn a stěnu pořádně vydezinfikovali.

Kromě toho jsme si nechali nanést LSG nátěr. Ten zabraňuje vlhnutí zdí a tím i vznikání plísní. Po půl roce můžu konstatovat, že to skutečně zabralo. Plísně už se neobjevily. Konečně máme něco, co opravdu působí.