Odstraňování plísní a řas ze zateplené fasádyV obývacím pokoji se nám už několik let objevovala plíseň, vždycky přišla s nástupem zimy. Příčinu jsem viděl v tom, že tento pokoj zčásti vystupuju ven do ulice, tvoří takový výklenek, něco jako arkýř. Asi metr pokoje prostě visí jakoby ve vzduchu a celé to naše trápení bylo způsobeno tím, že tato část místnosti promrzá zespod. A v důsledku rozdílných teplot tato část stěny vlhla a vznikaly na ní plísně.

Bavil jsem se se stavbyvedoucím domu o tom, jestli je arkýř zateplen a prý ano. Proto jsem přestal přemýšlet o stavebních úpravách, které by nám mohly pomoct, a začal jsem hledat jiné možnosti Jak odstranit plíseň. Oslovilo mě řešení firmy A SERVIS LIPKA, s.r.o. Tato firma nabízí zákazníkům odstranění plísní i s pečlivou likvidací volných spor a na očištěné povrchy poté nanáší speciální nátěr LSG odpuzující plísně. Funguje to na principu odpuzování, respektive zabránění vlhkosti v prosakování do stěny.

Nebylo…

Vlhkost v domě: jak postupovat při odstraňování plísní ze stěnNebylo nad čím přemýšlet, tento nátěr vypadal slibně a jiné možnosti, které by mě oslovily, jsem neobjevil. Nejprve se ale u mě doma konala konzultace s techniky firmy. Zde se rozhodovalo, jestli je pro mě aplikace LSG nátěru to nejvýhodnější řešení. Technici zjistili, že na vzniklé situaci jsem měl také svůj podíl. Protože jsem nedostatečně větral a pomáhal tak k hromadění vodních par v místnosti.

Technici mě poučili, že nátěr může správně pracovat jedině, když i já přiložím ruku k dílu a budu se snažit větrat pravidelně. Potom už odstraňovali plísně, dezinfikovali stěnu a vysávali volné spory. LSG nátěr se mohl nanést až po 24 hodinovém působení dezinfekce. Jakmile tato lhůta vypršela, došlo i k nanesení nátěru. Plísně se od tohoto okamžiku neobjevily, dokonce ani stěna už nevlhne. Dávám si práci s každodenní větráním a očividně se to vyplácí. Avšak nátěr si nemohu vynachválit, vyřešil snad na dlouhou dobu můj problém s plísněmi.