Pred rokom sme sa sťahovali. Sťahovanie bolo síce z dôvodu zmeny práce, ale veľa sme si pri zmene bytu vydýchli. Predtým sme sa dlho a neúspešne snažili zbaviť plesní. Vedeli sme, prečo sa tvoria, ale nemohli sme prísť na to ako odstrániť pleseň. Mali sme plesnivú obvodovú stenu v kuchyni. Pretože niekoľkokrát denne varím pre nás s manželom i pre deti, je naša kuchyňa extrémne namáhaná. Vlhkosť je v nej oveľa vyššia ako v iných miestnostiach. Nestíhame ju odvetrávať. V starom byte plesniam ešte navyše nahrávalo nekvalitne uskutočnenej zateplenia.

Nový byt

Nový byt mal zateplenie vykonané oveľa kvalitnejšie, ale aj tak nám predchádzajúce nájomníci povedali, že plesne sa im rovnako občas v zime vytvárali. Spravidla však len na chvíľu, takže to nikdy ani neriešili. Tomu sme chceli predísť. Už len preto, že mi bolo jasné, že s frekvenciou nášho varenia, budeme mať vlhkosť v kuchyni určite vyššiu. Nechceli sme, aby to dopadlo rovnako ako v starom byte.

Preventívne opatrenia

Pátrali sme po preventívnych opatreniach proti vlhkosti a zapáčilo sa nám riešenie firmy A SERVIS LIPKA, s.r.o., čistenie plesne. Zaoberajú sa aplikáciou LSG protiplesňového ochranného náteru. Nanášajú ho na rizikové steny alebo steny, z ktorých už boli plesne odstránené. Náter vytvorí na stene priehľadný ochranný film, ktorý zabraňuje vlhkosti prenikať do steny. Keďže potom stena nevlhne, nerozrastajú sa na ňu ani plesne, suché prostredie im nie je príjemné. Vlhkosť zo vzduchu je potom možné pravidelným vetraním odvetrať von.

Správne vetranie

Technici A SERVISU nás poučili, že vetrať nestačí len pravidelne, nutná je aj jeho intenzívnosť. To znamená otvoriť okno dokorán a nechať vzduch 5 – 10 minút prúdiť. Najlepšie je vytvoriť prievan, a by sa vlhkosť z domu rýchlo dostala von. Toto je potrebné vykonávať niekoľkokrát denne. Svedomito pravidlá správneho vetrania dodržiavame. Vďaka tomu a tiež vďaka LSG náteru sme sa v novom byte s plesňami ešte nestretli a dúfame, že ani nestretneme.