Už dlho spoločne s nami v našom dome žila pleseň. V lete a na jar zmizla, ale s príchodom studeného počasia sa vždy spoľahlivo objavila. Spočiatku sme sa snažili na ňu ísť najrôznejšími prostriedkami. Skúšali sme ako odstrániť pleseň a aplikovali rôzne postreky z drogérie, zaručené recepty našej babičky. Tiež sme hľadali všemožné rady na internete.

Odborníci na plesne

V mnohých diskusných fórach sme sa stretávali s názorom, že je potrebné podrezať murivo. Ale aby som bol úprimný, nie som žiadny kutil. Prácam na dome sa venujem len občas, takže som vôbec netušil, prečo by sa niečo také malo robiť a už vôbec som nemal potuchy, ako sa to robí. Pretože si na väčšie opravy na dome vždy najímame firmy, rozhodli sme sa, že budeme rovnako postupovať aj v otázke plesní. Dohodli sme sa s firmou A SERVIS LIPKA, s.r.o., Likvidácia, sanácia, odstránenie plesní, že k nám pošle svojich technikov, ktorí tomu skúsia prísť na kĺb a problém vyriešiť.

Príčina problému

Technici boli veľmi prekvapení, keď som sa pred nimi zmienil o tom, že som uvažoval o podrezávanie muriva. Povedali mi, že skôr, než by som sa chcel púšťať do takých razantných zásahov, je dobré si najprv zistiť, v čom väzí príčina problému. A či je to, čo chcem urobiť, naozaj riešením. Prekvapilo ma, keď mi povedali, že v našom prípade by to bolo zbytočné.

Kondenzačná vlhkosť

Vysvetlili mi, že našim problémom je kondenzačná vlhkosť, ktorá sa drží v miestnosti. Vlhkosť presakuje do stien a vo vlhkých stenách potom radostne bujnejú plesne. V prvom rade nám zo všetkého najviac odporúčali znižovať vlhkosť v miestnosti tým, že budeme poctivo a intenzívne vetrať a pri varení používať odsávač pár. Nato sa dali do likvidácie plesní, tomu sa venovali dosť dôkladne. Plesniam sa z toho musela pekne zatočiť hlava. Ešte ako prevenciu aplikovali na stenu LSG náter, pôsobia proti plesniam. Udržuje steny suché a chránia ich pred vlhkosťou.