Naše galerie v centru města patří k velice oblíbeným a hojně navštěvovaným. Máme tu nádherné výstavy a pořádají se tu i další akce. Bohužel se ale stávají často oblíbeným plátnem vandalů, kteří nám fasádu galerie zdobí graffiti nákresy. I když jsme galerie a jsme otevření umění, toto umění pro nás není žádané a přemýšlíme, zda jej za umění vůbec můžeme nazývat, jelikož se převážně jedná o nesmyslné tahy sprejem.

Jelikož nás nedávno napadl poměrně silný gang a posprejoval nám fasádu opravdu hodně, rozhodli jsme se proti nim již bojovat. Bylo nám jasné, že sami si s čištěním fasády neporadíme. Proto jsme se obrátili na profesionální úklidovou firmu, která nás zaujala svými kladnými recenzemi od dalších lidí, kteří měli stejný problém, jak čistit fasádu od plísně.

Nechtěli…

Nechtěli jsme riskovat nějakou levnou firmu, která by nám graffiti jen přetřela novou barvou. To jsme si mohli udělat sami. My jsme ale chtěli mnohem účinnější a dlouhodobější řešení. Do firmy jsme zavolali a za tři dny jsme čekali tým pracovníků. Obešli si celou galerii, zhodnotili stav a dali se do práce. Bylo nám na nich sympatické hlavně to, že pracovali svižně a pečlivě.

Bohužel jsme neměli stěnu natřenou antigraffiti nátěrem, proto byla práce složitější. Úspěšnost odstranění se proto v takových případech pohybuje okolo 60 až 90 procent. Po odstranění zůstává na některých místech stín, který se ani při opakovaných pokusech nedaří odstranit. U fasád a strukturovaných omítek je tedy třeba počítat s tím, že při odstranění graffiti z neošetřených povrchů se může bohužel odstranit i barva fasády.

V podstatě…

V podstatě se postupuje tak, že se graffiti pracovníci zeslabí co nejvíce a přetřou danou fasádní barvou. Zamalovat graffiti ihned a neodstraňovat ho, nepřináší podle pracovníků nikdy dobrý výsledek. Graffiti většinou prostupuje a jsou vidět jeho původní kontury. Tohle má ale firma velice dobře zařízené a jejich postup nemá konkurenci. Ihned jsme tým tak poprosili, aby nám všechny stěny, i ty nepomalované, natřeli jejich speciální antigraffiti nátěrem, který zajistí následné odstranění graffiti se 100 % výsledkem.

Kdyby náhodou zase nějaké vandaly napadlo nám galerii posprejovat, jsme nyní lépe připraveni a hravě si s nimi poradíme. Tento nátěr je totiž úžasnou prevencí. Firmu musíme opravdu pochválit, protože pod jejich rukama a s jejich technikou a prostředky se galerie proměnila zase v novou. Vypadá to, jako kdybychom si nechali udělat celou novou fasádu. A SERVIS LIPKA, s.r.o.