O rôznych domácich receptoch na čistenie odpadov sme už písali. Niektoré sú čiastočne účinné, iné môžu naopak celý problém s potrubím ešte zhoršiť, prípadne potrubie rovno poškodiť. Cena za čistenie potrubia od profesionálov vás vôbec nemusí odradiť, no ak máte po ruke vodoinštalatérske pero, môžete sa upchávku pokúsiť odstrániť aj svojpomocne. Skôr ako sa rozhodnete čistiť odpady týmto spôsobom, nezabudnite na dôležité zásady pri jeho používaní.

Profesionálne čistenie potrubia – cena vás určite neodradí

Chcete sa zbaviť problémov s odpadmi rýchlo a čo najlacnejšie? Jedným z prvých krokov, ktoré vyskúšate budú určite rôzne tipy na odstránenie upchávok. Používa sa napríklad sóda bikarbóna či rôzne prípravky na čistenie potrubia. Druhým riešením môže byť použitie zvonu a tí odvážnejší si zoženú vodoinštalatérske pero. Zistite, ako tento nástroj používať a prečo je bez predchádzajúcich skúseností o pomerne náročnú operáciu.

oprava potrubia

Najprv trochu nevyhnutnej teórie. Vodoinštalatérske naťahovacie pero má špirálovú koncovku, ktorá uľahčuje prechod cez potrubie. Postupným vsúvaním do potrubia je potrebné dostať sa k upchávke. Po „navŕtaní“ koncovky naťahovacieho pera do upchávky je možné ju postupnými pohybmi uvoľniť, čím sa v potrubí obnoví prietok. Po teoretickej stránke ide o celkom jednoduchú vec, v praxi si už ale vyžaduje určitú zručnosť a skúsenosti.

Čistenie odpadov svojpomocne? Nie je to nič ľahké!

Pri práci s vodoinštalatérskym perom je potrebné dodržať niekoľko zásad. Odporúčame vziať si rukavice a pomôcť si môžete čistiacim prostriedkom na riad, vďaka ktorému bude priechod pera o niečo jednoduchší. Je potrebné uvedomiť si, že pero nesmiete prekrútiť. Kým budete prenikať do potrubia, perom neotáčajte. Po narazení na prekážku je potrebné začať silnejšie otáčať špirálou a zároveň po celý čas je potrebné mať pero napnuté, aby nedošlo k spomínanému prekrúteniu. Na odstránenie prekážky je potrebné uplatniť dve hlavné zásady – držať pero natiahnuté a zároveň ním otáčať.

Na záver dodajme, že svojpomocné čistenie potrubia pomocou pera nie je vôbec jednoduché a aj keď sa vám napokon podarí, často ide o dočasné riešenie. Profesionálnemu čisteniu potrubia sa tak nakoniec nevyhnete. Naša cena za čistenie odpadov vás určite milo prekvapí a vy sa už nebudete musieť obmedzovať pre zlý stav odpadového potrubia.


Zdroj: https://krtkovanie-non-stop.sk/, https://pexels.com/