Určite sa s ňou stretol každý z nás a niektorí s ňou bojujú neustále a bez výsledku. Viete, aký má vplyv na naše zdravie? Ako s ňou zatočiť alebo či existuje nejaká prevencia proti tejto zákernej hube? Čierna pleseň je označovaná za jednu z najškodlivejších plesní. Rastie na stavebných materiáloch, ideálne podmienky pre jej rozširovania sú teplo a vlhko. Tento druh huby veľmi škodí zdraviu, spôsobuje najrôznejšie dýchacie, kožné a ďalšie zdravotné problémy. Jej spory sa šíria vzduchom, ktorý dýchame, a toxíny, ktoré táto huba produkuje, sú veľmi škodlivé. U niektorých ľudí môže vyvolať prudkú infekciu pľúc, v krajnom prípade môže privodiť aj smrť.

Kúpeľňa je pre pleseň ideálnym bydliskom

Ak sa jej chcete zbaviť, nesmiete ju hlavne utierať alebo kefovať nasucho, pretože by sa spory tejto plesne rozšírili ďalej a tiež by sme sa ich poriadne nadýchali. Mnohí sa snažia plesne odstraňovať savom alebo rôznymi prírodnými prípravkami. Nič z toho ale problém nevyrieši skutočne. Pleseň iba na chvíľu zatlačí späť do povrchu, v ktorom sa vyskytuje, za nejakú dobu pleseň vyrašia znova. Ak nebudete dbať na prevenciu a iba odstraňovať dôsledky, sú takéto riešenia len dočasné.

Ak si nechceme v kúpeľni túto čiernu hubu pestovať, mali by sme vedieť, v akých podmienkach sa jej darí najlepšie. Pre svoj rast potrebuje vlhkosť vzduchu, ideálnu teplotu a potravu, čo sú organické živiny. Teplotu síce nemôžeme príliš ovplyvniť, pretože čierna pleseň sa šíri v teplotách od – 2 do + 40. Ale keď kúpeľňu nebudeme vykurovať, tak sa po sprchovaní v miestnosti náhle zvýši teplota, čo sú spolu s vysokou vlhkosťou ideálne podmienky pre plesne.

Tiež by sme jej nemali poskytovať potravu. Čo znamená, že je nutné v kúpeľni udržiavať čistotu.

Dôležité je správne vetranie

Najdôležitejšie je ale vetranie. Vlhký vzduch, ktorý vzniká pri sprchovaní, sa musí čo najrýchlejšie vymeniť za suchý. Ideálne je mať v kúpeľni otvorené okno dokorán, aby sa vlhkosť z miestnosti čo najrýchlejšie odstránila. V prípade, že máte nové okno, je dobré nechať potom otvorenú mikroventiláciu. Ak v kúpeľni nemáte okno, môžete si namontovať ventilátor. Ten vlhký vzduch odsaje. Tiež si môžete kúpiť pohlcovač vlhkosti. Nesmie sa samozrejme zabúdať na to, aby dvere do kúpeľne zostávali otvorené. Vzduch potom môže voľne cirkulovať v byte a vlhkosť sa tak neudrží.

Ale čo robiť vo chvíli, keď už sa vám pleseň v byte zabývala? Ako si s ňou poradiť? Mne sa osvedčilo povolať A SERVIS LIPKA, s.r.o., Čo zaberie na plesne, ktorý je plný profesionálov, ktorí vedia, ako najlepšie postupovať. A predovšetkým majú k dispozícii geniálny protiplesňový náter LSG, ten ochráni natretú plochu pred prenikajúcou vlhkosťou. Druhým tromfom A SERVISU je LSG – D dezinfekcia, ktorá je veľmi účinná a pri odstraňovaní plesní sa skvele osvedčila.

Odstraňovanie plesní je náročný proces

Odstraňovanie plesne ale nie je nič jednoduché. Musí sa postupovať opatrne a starostlivo. Pleseň je potrebné odstraňovať na mokro. Technici firmy to robia s kyslou chémiou a používajú na to kefu. S ňou pleseň do detailov odstráni, tieto miesta ihneď dezinfikujú. Následne je bezpodmienečne nutné zlikvidovať všetku pleseň v priestore a uvoľnené plesňové spóry. To zaistí vysatie stien aj podlahy priemyselným vysávačom s Hepa filtrom a vytrenie vodorovných plôch dezinfekciou.

LSG náter bude fungovať len, keď sa starostlivo dodrží postup pre odstránenie plesní. Technici firmy sú ale veľmi spoľahliví a pracujú do najväčších detailov, preto sa povrchy ochránené LSG náterom s plesňami nestretnú.