Výber správneho frekvenčného meniča (VFD) je nevyhnutný pre správnu prevádzku vášho zariadenia. Použitím týchto efektívnych systémov môžete zvýšiť zisk a produktivitu vo vašom podniku – ale len vtedy, ak si vyberiete ten správny.
Určite veľkosť, ktorú potrebujete
Výber veľkosti frekvenčného meniča môže byť zložitý. Je to lákavé robiť rozhodnutia na základe hodnotenia výkonu, ale mali by ste premýšľať o veľkosti meniča frekvencie v kontexte maximálnych požiadaviek motora a požiadavky na krútiaci moment. Zvážte špičkový prúd aj krútiaci moment a snažte sa o najlepší maximálny prúd v najhorších prevádzkových podmienkach.
K dispozícii bude celý rad ďalších prvkov, ktoré by mohli prispieť k dimenzovaniu vášho frekvenčného meniča, vrátane operačného profilu zvolenej záťaže, ako aj druhu zaťaženia, ktoré budete používať (variabilný alebo konštantný). Pamätajte, že nadmorská výška môže mať vplyv na veľkosť frekvenčného meniča, pretože väčšina strojov je vzduchom chladená a vzduch sa vo vyšších nadmorských výškach je riedší.
V niektorých prípadoch môže byť potrebné nadrozmerné množstvo, ktoré vám pomôže čo najlepšie využiť VFD. V niektorých aplikáciách môže byť potrebné, aby váš menič frekvencie spravoval dočasné podmienky preťaženia, a ak je to tak, budete potrebovať VFD, ktorý dokáže urobiť viac, ako požaduje váš motor.
Zvážte požiadavky na brzdenie
Frekvenčný menič môže regulovať tok energie v motore nastavením frekvencie výstupnej energie a vypnutím, aby sa motor ochladil. Ak váš motor zvládne zaťaženie s vysokou zotrvačnosťou, potom je správne predpokladať, že čas spomaľovania sa predĺži. V niektorých situáciách to nebude problém, ale ak potrebujete rýchlo spomaliť vysoké zaťaženia, budete musieť investovať do dynamickej brzdy.
Poznajte svoju metódu kontroly
Riadiace metódy sú rozhodujúce pre výber správneho VFD. Vo väčšine prípadov bude režim ovládania, ktorý zvolíte, závisieť od toho, na čo váš motor používate. Existujú tri spoločné formy riadiaceho režimu: systém s uzavretou slučkou, vektor s otvorenou slučkou a volty na hertz (V / Hz).
Systémy s uzavretou slučkou používajú spätnú väzbu snímača, zatiaľ čo vektory bez snímačov nemusia na riadenie rýchlosti používať spätnú väzbu snímača. Typicky, V / Hz VFDs používajú pomer medzi frekvenciou a napätím na vysielanie prevádzkového krútiaceho momentu do motora. Systémy V / Hz sú skvelé pre aplikácie, ako sú čerpadlá a ventilátory, zatiaľ čo riešenia s uzavretou slučkou a bez snímačov môžu byť vhodnejšie pre aplikácie, ktoré vyžadujú vyššie úrovne riadenia.
Zvážte váš typ zaťaženia a zosilňovače zaťaženia
Ak chcete efektívne prevádzkovať frekvenčný menič, musíte zvážiť, či váš frekvenčný menič (VFD) potrebuje premenlivý alebo konštantný momentový pohon. Väčšina ventilátorov a čerpadiel vyžaduje variabilitu, zatiaľ čo niektoré aplikácie vyžadujú konzistentnú úroveň krútiaceho momentu bez ohľadu na rýchlosť, ako sú dopravníky a dierovacie lisy.
Vyberte rozsah napätia a rýchlosti
Budete musieť prispôsobiť napätie vášho nového VFD a motora množstvu napätia, ktoré máte k dispozícii na mieste. V niektorých prípadoch, ak nepoznáte svoje ideálne napätie, možno budete potrebovať pomoc.
Vyhnite sa harmonickým
Ak je vaším cieľom zlepšiť výkon s VFD (variable frequency drive)-frekvenčný menič, potom budete musieť premýšľať o minimalizácii harmonických. Akékoľvek nelineárne zaťaženie môže vytvoriť harmonické a ak sa stanú príliš nadmernými, tieto harmonické môžu poškodiť vaše zariadenie. Pasívne filtre, ako sú tlmivky, vám môžu pomôcť znížiť expozíciu harmonickým a chrániť VFD pred prepätím spôsobeným prepínaním kondenzátorov. Aktívne filtre majú na druhej strane dynamické brzdové okruhy, ktoré riadia modely spomalenia v motore.
Odborníci so spoločnosti VYBO Electric a.s. Vám radi pomôžu s Vašimi otázkami. VYBO Electric sa zaoberá frekvenčnými meničmi od výkonu 0,1kW do 10 000kW na rôzne napätia od 230 V do 13 800 Voltov. (vysoké napätie).