Rozhodli ste sa splniť si celoživotný sen o vlastnom bazéne? V tom prípade asi premýšľate o tom, čo robiť pre to, aby bola voda v bazéne krištáľovo čistá, v ktorej bude radosť okúpať sa! Veď bez správnej údržby sa životnosť bazénu výrazne skracuje, tak čo robiť, aby ste tomu zabránili a spravili pre váš bazén maximum?

Čistá voda musí byť!

Ak máte pocit, že starostlivosť o bazén je náročná záležitosť, nemusíte sa obávať, nie je. Samozrejme, že údržba vyžaduje určitý čas, ktorý jej musíte pravidelne venovať, no uvedomte si, že úprava vody je v tomto prípade kľúčová. Dôležité je zvoliť kvalitnú bazénovú chémiu, čiže prípravky, ktoré zabránia, prípadne spoľahlivo zničia mikroorganizmy či mechanické nečistoty, ktoré sa žiaľ nachádzajú v každom bazéne.

starostlivost o bazen

Idete prvý krát napustiť bazén?

V prvom rade je dôležité, aby ste odstránili všetky hrubé nečistoty, ktoré sa počas zimy určite nahromadili. Následne dopustite vodu, skontrolujte a upravte jej tvrdosť. Samozrejme, že môžete skontrolovať a upraviť pH, a ak je všetko v poriadku, a teda v stanovenom rozmedzí, môžete použiť chemické prípravky, ktoré slúžia na ošetrenie bazénovej vody.

Ako vodu ošetrovať?

Ako už bolo spomenuté, kľúčové je meranie pH, ktoré má ideálnu hodnotu 6,8-7,6. Dezinfekcia, prípadne eliminácia mikroorganizmov zaistí hygienickú a čistú vodu, pričom obsah aktívneho flóru by mal byť v rozmedzí 0,3-0,8 mg/l. Základom je, aby ste pred každou dezinfekciou skontrolovali a odmerali hodnotu pH, avšak je možné využívať tiež rozpustné tablety alebo granulát. Nezabúdajte samozrejme ani na prevenciu tvorby rias, a teda ich likvidáciu! Vhodné je používať prípravok proti zákalu vody, a to vtedy, keď voda prestane byť iskrivá. Pri náhlom zakalení vody, ktorú nemá na svedomí zlá tvrdosť či hodnota pH, je vhodné použiť špeciálny prípravok, ktorý zhlukuje drobné čiastočky nečistôt do väčších, ktoré je schopná filtrácia zachytiť.

Obrazok: www.bazenservis.sk